خانه > موضوعات آزاد > 17 مرداد چگونه روز خبرنگار شد؟

17 مرداد چگونه روز خبرنگار شد؟

خبرگزاری فارس: رهبر انقلاب گفتند این شعر را خوشنویسی کنید

محمد حسین جعفریان

برگرفته از : ستون یادداشت روزنامه جوان ، به قلم محمد حسین جعفریان از شاعران همولایتی .سه شنبه ۱7 مرداد ۱۳۹۱ …

هفدهم مردادماه روز مهمي است. در تقويم آورده اند روز خبرنگار است. حتي بنا به همين مناسبت، جمعه گذشته يكي از خبرنگاران را قبل از خطبه ها به تريبون نماز جمعه آوردند تا به عنوان خبرنگار نمونه در اين باره براي مردم حرف بزند. نميدانم چرا آن خبرنگار نمونه است و از روز خبرنگار چه ميداند

و … اما در سال هاي گذشته اوضاع به نحوي پيش رفته كه در اين روز بنا به عادت در باب مسائل خبرنگاران طرح ميكنند و از سوي بسياري مسئولان و گاه اطرافيان و… فرا رسيدن آن را به خبرنگاران تبريك و تهنيت مي گويند!  اما به نظرم تا هنوز كسي سعي نكرده بداند اين روز چطور به تقويم ما هديه شد و نظر به تاريخچه اش، آيا جاي تبريك و تهنيت دارد؟

سعي مي كنم در اين چند خط داستان را ريشه يابي كنم و قضاوت را بر عهده خودتان بگذارم.

هفدم مرداد ماه 1377، گروه طالبان كه بيشتر افغانستان را تصرف كرده بود به شهر مزار شريف در شمال اين كشور حمله كرد. در كشاكش جنگ و پيش از ورود طالبان به شهر، گروهي از مردان مسلح ناشناس وارد كنسولگري ما در اين شهر شدند. 9 ديپلمات و يك خبرنگار ايراني- محمود صارمي، خبرنگار ايرنا- را به زيرزمين ساختمان بردند و آنان را به رگبار بستند. پس از گريختن آنها يكي از ديپلمات ها به نام الله مدد شاهسون “كه كارمند دبيرخانه كنسولگري ” بود با وجود مجروحيت توانست از آنجا بگريزد.

او كه در حسينيه همجوار كنسولگري ها مخفي شده بوده، در خاطراتش ميگويد: پس از قريب يك ساعت، تازه طالبان به فرماندهي يك مقام ارشدشان به ساختمان رسيدند و تا امروز كه قريب 14 سال از آن ماجرا مي گذرد، كسي نميداند، چه كساني و چرا بچه هاي ما را شهيد كردند. كسي هم به خودش زحمت نميدهد اين پرونده را بازگشايي كند و انبوه سؤاالت مربوطه را پاسخ دهد. يكي از آن سؤاالت بي پاسخ آن است كه ماندن بچه هاي ما در وسط جنگ در آن شهر پرآشوب چه فايدهاي داشته ؟ چه كساني و با چه عقلي آن تصميم را گرفتند؟ چرا اگر تصميمشان درست بوده نمي آيند به خانواده هاي آن شهدا و مردم دليل كار درستشان را بگويند و اگر با تصميم غلطشان اسباب پرپر شدن اين بچه ها را فراهم كردند، چرا مؤاخذه نمي شوند؟ چرا طي اين سالها، لااقل زحمت يك عذرخواهي ساده را از خانواده اين شهدا و مردم، به خودشان نداده اند؟

طالبان بارها و بارها دخالتش در اين جريان را تكذيب كرد. شواهد و قرائن نيز اين را تأييد مي كند، پس چه كساني و چرا اين كار را كردند؟ نظر به توانايي غيرقابل انكار دستگاه امنيتي مملكت، چطور اين سؤال تا امروز بي پاسخ مانده است ؟ و آخرالامر اينكه هشت شهيد آن فاجعه ديپلمات و يكي خبرنگار بودند. اما در هياهوي هرساله، اين مناسبت فقط پاي خبرنگاران به ميان مي آيد آن هم در حد نقل شرايط كاري و… كسي از اصل ماجرا حرفي نمي زند. بهتر نبود اين روز به جاي روز خبرنگار، روز شهداي ديپلمات يا نامي مشابه نام گذاري مي شد و روزي كه مصادف سقوط هواپيماي C.130 و شهادت جمع زيادي از اصحاب رسانه بود، روز خبرنگار باشد؟

17 مرداد روزی برای تو ،روز خبرنگار گرامی باد


- جهت ارسال نظر نوشتن نام ، ایمیل و وبلاگ ضروری نمی باشد .
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی همچنین نظرات ارسالی غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط با مطلب منتشر نمی‌شوند .
- نظرات منتشر شده در این پایگاه صرفا بیانگر دیدگاه کاربران می باشد .