خانه > موضوعات آزاد > چرا مسئولان اقتصاد مقاومتي را جدي نمي گيريد؟

چرا مسئولان اقتصاد مقاومتي را جدي نمي گيريد؟

//
امکان درج نظر وجود ندارد

محمد حسین جعفریانمطلبی که در زیر مطالعه خواهید کرد به قلم محمد حسین جعفریان ، شاعر و نویسنده  خوش ذوق همولایتی مان در ستون “یادداشت” روزنامه جوان می باشد .

 

روزنامه جوان – شنبه ، ۱۸ شهريور ۱۳۹۱ ، شماره ۳۷۷۶ – ستون یاداشت ص20

چرا مسئولان اقتصاد مقاومتي را جدي نمي گيريد؟
در حالي كه رهبر معظم انقلاب امسال را سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني ناميده اند، خبر مي رسد كه كارخانه عظيم پتروشيمي اصفهان تعطيل شده است. اين كارخانه يكي از واحدهاي بسيار فعال و نمونه در صنعت پتروشيمي كشور است و شايد بهتر باشد حال بگوييم بود!
پتروشيمي اصفهان 20 سال است كه محصولات متعدد پتروشيمي را توليد مي كند. در تمام اين سالها اين كارخانه عظيم در امنيت كامل و بدون هيچ حادثه اي به كار توليد مشغول بوده است كه اين در نوع خود يك ركورد محسوب مي شود. اين كارخانه بارها به عنوان صادركننده نمونه كشور شناخته شده و از اين حيث، هم در كيفيت محصوالت و هم تنوع و ارز آوري آن ها، الگويي براي واحدهاي مشابه به شمار مي رود. براي حدود 700 نفر مستقيم و هزاران نفر غيرمستقيم در اين كارخانه ايجاد اشتغال شده بود و با تعطيلي آن، لشكري از بيكاران روي دست دولت خواهد ماند.
علت تعطيلي اين پتروشيمي نيز در نوع خود جالب توجه است. در خبرها آمده، اين واحد عظيم توليدي، به خاطر انباشت بدهي هايش به پالايشگاه اصفهان، تعطيل شده است. بايد از بزرگواراني كه در اين برهه حساس چنين تصميم عجيبي گرفته اند، پرسيد؛ آيا تعطيلي اين كارخانه باعث پرداخت اين بدهي ها مي شود؟ آيا به عوارض جانبي اين تصميم و نتايج اسفبار آن توجه شده است ؟ لااقل اگر چراغ اين مركز توليدي روشن باشد و چرخ آن بچرخد، اميدي به گسترش كار و ارزآوري در اين وانفساي تحريم ها و بازگرداندن اندك اندك آن بدهي ها هست.

اما با تعطيلي آن و بيكاركردن كارگران و مسدود شدن چرخه توليدات گوناگون آن، چه نتيجه اي حاصل خواهد شد؟
بر سر صنايع پايين دستي كه محصولات اين پتروشيمي، مواد اوليه كاري آنها بوده است، چه خواهد آمد؟ چرا مشكل را بين خودتان حل نمي كنيد؟

باري در چند ماه اخير اخبار عجيب و غريب و مأيوس كننده اي از صنعت كشور به گوش مي رسد. در اردبيل مسئولان هشدار داده اند، چنانچه حمايتي نشود و همين نگاه به صنعتگران اين استان باقي بماند، بخش اعظم صنايع استان ورشكست خواهد شد. از صنايع نساجي و لبني اخبار نااميد كننده اي به گوش ميرسد. در بقيه استان ها نيز وضع چندان درخشان نيست. در همين حال يك نماينده مجلس تأكيد كرده است؛ نوع نگاه وزير فعلي صنعت و كشاورزي، تهديدي براي صنعت كشور است. بسياري ديگر نيز نسبت به ناهماهنگي اين وزارتخانه و نتايج تأسف بار آن هشدارهاي جدي داده اند. چرا وقتي رهبر انقلاب با دقت و هوشمندانه نقشه مهندسي اقتصاد مقاومتي را طرح مي كنند، مسئولان به بيراهه مي روند و ساز ديگري مي زنند؟
آيا مي دانيد هركدام از اين واحدهاي صنعتي كه تعطيل مي شوند، براي فعال كردن دوباره آنها چه هزينه و زمان زيادي بايد صرف كرد؟ آيا شعار دادن و ارائه آمارهاي رنگارنگ بس نيست؟


- جهت ارسال نظر نوشتن نام ، ایمیل و وبلاگ ضروری نمی باشد .
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی همچنین نظرات ارسالی غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط با مطلب منتشر نمی‌شوند .
- نظرات منتشر شده در این پایگاه صرفا بیانگر دیدگاه کاربران می باشد .