خانه > گردشگری > پتانسیل ها و ظرفیت های جاذبه های طبیعی و فرهنگی جاده ابریشم

پتانسیل ها و ظرفیت های جاذبه های طبیعی و فرهنگی جاده ابریشم

پتانسیل ها و ظرفیت های جاذبه های طبیعی و فرهنگی جاده ابریشم، استان سمنان، نمونه موردی روستای تویه دروار از توابع شهرستان دامغان در منطقه قومش (چکیده مقاله چاپ و پوستر شده در همایش ملی جاده ابریشم دانشگاه آزاد گرمسار)

بی‌گمان راه بزرگ ابریشم، قرنها، تجارت جهان قدیم را توسعه می‌بخشید و مرتبط می‌ساخت. ابریشم تنها متاعی نبود که کاروانهای همیشه در حرکت جاده حمل می‌کردند و آمد و شد هم تنها یک‌طرفه نبود. مجموعه فرآورده‌های طبیعی و مصنوع از برنز و چینی تا پشم و کوبالت در تمام سده‌ها، از شرق به غرب و از غرب به شرق صادر می‌شد. جاده گذرگاهی محسوب می‌شد برای گسترش اندیشه، تکنولوژی، مفاهیم مذهبی و هنر و در باروری متقابل تمدنها سهیم بود. این مسیر  پویا مدخل تمدن های مختلف با خصوصیات مختص به خود ملت های آن سرزمین ها بوده است. در این تبادلات متاعی، فرهنگی و مهاجرت های اختیاری و اجباری، سرزمینهای مربوط به این جاده را دستخوش مقدراتی کرده که شناسایی و مطالعه آنان خالی از لطف نیست. آشنایی با کشورهایی که جاده ابریشم از آنها عبور می کند، می تواند به احیای آن کمک شایانی بنماید. این مقاله به معرفی  روستای تویه دروار در صددروارزه سابق در منطقه قومش می پردازد. از آنجائیکه مسیر جاده ابریشم در ایران از این ایالت (قومش) گذر می کرد، بدون شک این منطقه نیز تحت تاثیر این جاده قرار گرفته است. در این مقاله ابتدا جاده ابریشم و کاربرد آن در گذشته مطرح می گردد، در ادامه با استفاده از روش توصیفی و استنادی تاریخچه قومش و روستای تویه دروار معرفی می شود، در خاتمه سعی بر این است با شناسایی ظرفیت ها و پتانسیل های این روستا و شناسایی عوامل تاثیرگذار جاده ابریشم بر منطقه قومش و روستای تویه دروار، به نتیجه مطلوبی رسید که این نتیجه می تواند مبین شکوفایی منطقه با احیای مجدد جاده ابریشم باشد.

 کلمات کلیدی: جاده ابریشم، جاذبه گردشگری، قومش، روستای تویه دروار

حجت کلانتری


- جهت ارسال نظر نوشتن نام ، ایمیل و وبلاگ ضروری نمی باشد .
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی همچنین نظرات ارسالی غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط با مطلب منتشر نمی‌شوند .
- نظرات منتشر شده در این پایگاه صرفا بیانگر دیدگاه کاربران می باشد .