خانه > مذهبی > وصيت امام کاظم(عليه السلام)

وصيت امام کاظم(عليه السلام)

//
امکان درج نظر وجود ندارد

بسم الله الرحمن الرحيم

يزيد بن سليط گويد: هنگامي كه موسي بن جعفر (ع) وصيت مي فرموده ده تن را گواه گرفت: ابراهيم بن محمد جعفري، اسحاق بن جعفر بن محمد، جعفر بن صالح، معاويه جعفري، يحيي بن حسين بن زيدبن علي، سعد بن عمران انصاري، محمدبن حارث انصاري، يزيد بن سليط انصاري، محمد بن جعفر بن سعد اسلمي كه نويسنده ي وصيت نامه اول بود، ايشان را گواه گرفت بر اين كه: او گواهي مي دهد كه شايسته ي پرستشي جز خداي يكتاي بي نياز نيست و محمد (ص) بنده و فرستاده ي اوست و قيامت بدون شك آمدني است و خداوند مرگان را زنده خواهد كرد و زندگي بعد از مرگ حق است و وعده ي خداد حق است و حساب و قصاص حق است و داوري حق است و ايستادن در برابر خداوند عزَوجل در قيامت حق است و آن چه را حضرت محمد (ص) براي مردم آورده حقَ حق است و آن چه را روح الامين نازل كرده است حق است.بر اين عقيده زندگي كردم و با اين اعتقادات مي ميرم و بر اين عقيده بعد از مرگ زنده خواهم شد.

موضوع اصلي در وصيت امام موسي بن جعفر(ع)

موضوع اصلي در وصيت نامه ي امام موسي بن جعفر (ع) مسأله ولايت و سرپرستي است. بحث ولايت مهم تر از بحث وصايت مي باشد. در اين وصيت نامه، ولايت به تمام معنا توضيح داده شده و حرف اصلي امام (ع) در آن شرايط حساس با تعداد فرزندان و مسائل خاص آنان از قبيل فقر مالي، حسادت، تباني با حكومت و . . . بحث ولايت است.

عبدالله بن محمد جعفري گويد: عباس بن موسي برادر امام رضا (ع) به ابن عمران قاضي گفت : درون اين نامه براي ما گنج و جواهر است و او مي خواهد همه را براي خود بردارد و به ما چيزي ندهد و هر چه را پدرمان باقي گذارده، براي خود برداشته است و ما را با فقر و تنگدستي رها نموده است.

مؤمن همانند دو كفه ترازوست كه هرچه برايمان او افزوده شود، گرفتارى‏اش فزونى گيرد . حُسن مجاورت، نيازردن همسايه نيست، بلكه صبر بر آزار همسايه است . برترى فقيه و دانشمند بر عابد، همانند برترى خورشيد بر ساير ستارگان است

سفارشات حضرت به فرزندانشان

در تحف العقول آمده است كه او به يكى از فرزندانش چنين سفارش مى‏كرد: اى فرزندم، مبادا كه خداوند تو را در حال ارتكاب معصيتى ببيند و مبادا تو را در جايى كه فرمان داده (در ميان بندگان صالح نبيند.) خود را در عبادت حق، مقصر بدان، زيرا خداوند آن گونه كه بايد، عبادت نشده است. و بپرهيز از كم حوصلگى و تنبلى كه اين دو صفت، تو را از بهره (نعمت) دنيا و آخرت محروم مى‏كنند .

امام كاظم عليه السلام در وصيتى به هشام بن حكم مى‏فرمايند: اى هشام، اگر در دستت گردويى بود و مردم آن را گوهر خواندند مغرور مشو كه براى تو سودى ندارد، زيرا تو مى‏دانى آنچه در دست دارى گردو است . و اگر در دست ‏خود گوهرى داشتى و مردم آن را گردو خواندند گفته آنان به تو ضرر نمى‏رساند، زيرا تو مى‏دانى كه گوهر دارى . اى هشام، ملايمت را پيشه كن كه ملايمت‏ خوش ‌يمن، و خشونت و بدرفتارى نحس و شوم است و نيكى و خُلق نيكو، خانه را آباد و روزى را زياد مى‏كند كه خداى فرموده است: پاداش نيكى، نيكى است همه مردم – چه مؤمن و چه كافر – مشمول اين قاعده‏اند . هر كس به تو نيكى كرد بر تو است كه كار او را جبران كنى و اگر همان‏گونه كه درباره‏ات احسان كرده‏اند احسان كنى، كارى نكرده‏اى، بلكه فضل، از آن كسى است كه ابتدائا احسان كند .

مؤمن همچون ترازو مي باشد!

مؤمن همانند دو كفه ترازوست كه هرچه بر ايمان او افزوده شود، گرفتارى‏اش فزونى گيرد. حُسن مجاورت، نيازردن همسايه نيست، بلكه صبر بر آزار همسايه است . برترى فقيه و دانشمند بر عابد، همانند برترى خورشيد بر ساير ستارگان است . و نيز فرمود: روز قيامت منادى ندا مى‏دهد: هر كس كه بر خداوند حقى دارد برخيزد، تنها، كسى كه برمى‏خيزد شخصى با گذشت و مصلح است كه پاداش او با خداست . پس فرمود: بخشنده و خوش‏خو در حمايت ‏خداوند است و خدا او را تا ورود به بهشت همراهى مى‏كند . پدرم پيوسته مرا به سخا و حُسن خلق سفارش مى‏كرد تا وفات يافت .

سالروز شهادت آن امام همام بر امام زمان(عج) و پيروان آن حضرت تسليت باد

والسلام علي عباده الله الصالحين

http://yazahra135.mihanblog.com/


- جهت ارسال نظر نوشتن نام ، ایمیل و وبلاگ ضروری نمی باشد .
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی همچنین نظرات ارسالی غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط با مطلب منتشر نمی‌شوند .
- نظرات منتشر شده در این پایگاه صرفا بیانگر دیدگاه کاربران می باشد .