خانه > موضوعات آزاد > نقش صنایع دستی در توسعه روستا

نقش صنایع دستی در توسعه روستا

صنایع دستی تویه دروار

مهمترین نقش و اهمیت صنایع دستی درروستاها عبارتند از:

۱- سهم صنایع دستی در تولیدات ملی: بیش از ۹۰ درصد ارزش داده در این رشته (نیروی کار، مواد اولیه، وسایل و ابزار کار) در داخل کشور قابل فراهم است. قطعا هرگونه افزایش در میزان تولیدات و فروش فرآورده های دستی، اثرات مستقیمی در ازدیاد تولید نا خالص ملی خواهد داشت.

۲- نقش صنایع دستی در تامین تعادل اجتماعی: توسعه اقتصادی در بیشتر موارد، موجب بروز نابرابریهای اجتماعی بین مناطق مختلف کشور می شود که این امر باعث مهاجرت روستائیان به شهرها گشته که با توسعه و تقویت صنایع دستی در روستا ها علاوه بر ایجاد شغل از پدیده مهاجرت آنها جلوگیری می گردد۰

۳- نقش صنایع دستی در توسعه توریسم و مبادلات فرهنگی: تولیدات دستی اغلب بازگو کننده خصوصیات تاریخی، اجتماعی و فرهنگی هرکشور بوده و عامل مهمی در شناساندن فرهنگ و تمدن ملل مختلف محسوب می شود و به عنوان یکی از جاذبه های جهانگردی به حساب می آید به عبارتی صنایع دستی تاثیرگذاری موثر و مستقیمی در صنعت گردشگری هم بعنوان قابلیت گردشگری و هم به عنوان جاذبه گردشگری دارد.

۴- نقش صنایع دستی در اشتغال: ایجاد و کسب درآمد از ویژگی های اساسی صنایع دستی است. به گفته کارشناسان از دیر باز تاکنون صنایع دستی عامل ایجاد اشتغال جنبی و درآمد مکمل در مناطق روستایی و عشایری و نیز عامل ایجاد و اشتغال اصلی برای گروههایی از شهر نشینان بوده است.

۵- نقش صنایع دستی در توسعه صادرات: امروزه کشورها به این نتیجه رسیده اند که صادرات مواد خام چون با نوسانات قیمت روبرو است لذا سعی می کنند از مواد اولیه موجود مصنوعات جدید تولید و آنرا صادر نمایند.

۶- فقدان عوارض و پیامد های زیست محیطی به جهت سادگی تولیدات صنایع دستی

صنایع دستی تویه دروار


- جهت ارسال نظر نوشتن نام ، ایمیل و وبلاگ ضروری نمی باشد .
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی همچنین نظرات ارسالی غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط با مطلب منتشر نمی‌شوند .
- نظرات منتشر شده در این پایگاه صرفا بیانگر دیدگاه کاربران می باشد .