خانه > مشاهیر > ملا محمد کاظم ملک جعفریان-عمو آخوند

ملا محمد کاظم ملک جعفریان-عمو آخوند

عالم ربانی پارسای کفر ستیز حضرت حجت الاسلام و المسلمین ملا محمد کاظم ملک جعفریان معروف به آخوند فرزند علی اکبر که در خانواده ای مذهبی و تهی دست در دروار پا به عرصه وجود گذاشت .
ایشان که از همان کودکی دارای استعداد درخشانی بودند ، علوم ابتدائی دینی را در زادگاهش دروار فرا گرفت و با موفقیت به پایان رسانید و برای ادمه تحصیلات رهسپار تهران شدند. وی در مدرسه عالی شهید مطهری ” سپه سالارسابق ” مراحل دیگری از تحصیلات را سپری نمودند. بعد از اقامت چند ساله در تهران عازم مشهد مقدس شدند و در آنجا در حوزه علمیه ” جعفریه ” از محضر استادان بزرگ و مجرب آن حوزه کسب فیض نمودند و در همین زمان بودند که با عنایات خداوند و نیز توجهات امام رضا علیه السلام به درجات عالی معنویت نائل گشتند. سپس برای ترویج احکام الهی و مبارزه با ظلم و بیدادگری به زادگاهش دروار بازگشتند.

مقبره عمو آخوند در دروار

ایشان در مدت اقامتشان در دروار همچون ستاره ای فروزان بدرخشید و تشنگان علم و معرفت از وجود پر فیضش بهره جستند.اين عالم رباني که در تقوا زبان زد خاص و عام بودند، آنچنان بر احکام اسلامی پای بند بودند که نمی توانستند دیده بر نابودی حقی بگشایند، تا آنجا که در مقابل ” امیر اعظم ” صاحب منصب فرمانداری کل شهرستان دامغان که یکی از وابستگان نزدیک محمد علی شاه قاجار بود ، چون کوهی ایستادگی نمودند ؛ چرا که امیر اعظم تصمیم داشت آب زراعی منطقه تویه دروار را که مظلومین زیادی بر آن حق داشتند به زور سر نیزه از مردم بستاند و به سوی زمین های دامغان روانه سازد.

مقبره عمو آخوند - دروار

مقبره عمو آخوند – دروار

ایستادگی این مرد بزرگ به جائی رسید که امیر اعظم با آن همه قدرت کذايیش و نیز با تهدید نمودنش به مرگ، نتوانست امضاء این اندیشمند را بر آن قرار داد ننگین جلب نماید، چرا که ایشان امضاء بر آن قرار داد را امضاء بر نابودی حق مظلومین می دانستند. ولی در نهایت با آن همه ایستادگی ، اجانب حق مظلومین را پای مال نمودند، اما این شخصیت کم نظیر تا پایان عمر بر مخالفتش استواری ورزیدند.
سرانجام آخوند در کمال وارستگی و دلباختگی به معبود در سال 1340هجری قمری دعوت حق را لبیک فرمودند و به ملکوت اعلی پیوستند . آخوند به خاطر عمل کردن به دستورات دین اسلام و همچنین گره گشائی از کارهای مردم و همچنین در زادگاهش شخصیتی بارز و دوست داشتی بودند و مردم ایشان را خیلی دوستانه عمو آخوند صدا می زدند . مرقد مطهر ایشان در روستای دروار ، زادگاه ایشادن است .

مقبره عمو آخوند - دروار

روحش شاد و راهش پر رهرو باد .


- جهت ارسال نظر نوشتن نام ، ایمیل و وبلاگ ضروری نمی باشد .
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی همچنین نظرات ارسالی غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط با مطلب منتشر نمی‌شوند .
- نظرات منتشر شده در این پایگاه صرفا بیانگر دیدگاه کاربران می باشد .