خانه > مشاهیر > مشاهیر دهستان تودروار بخش سوم

مشاهیر دهستان تودروار بخش سوم

محمّد درواری

در 526 ق  ابوسعد محمّد بن نصربن منصور الهروی قاضی شرق و غرب را با همکاری محمّد دامغانی در همدان به قتل رساند.

سیّد ابراهیم مشکات درواری

فرزند عبدالله و متولد 1317دروار، مدت هشت سال در حوزه علمیه نزد ججت الاسلام آخوند ملامحمّد سکافله، آخوند ملا علی و ملا محمود درواری به تحصیل پرداخت. مشکات با موسیقی ایرانی و تعزیه خوانی آشنا بود.

سیّد علی مشکات درواری

فرزند سیّد ابراهیم متولد 1289 ش دروار.

وی تحصیلات حوزوی را در حوزه علمیه دروار نزد حضرات آیات عبدالرّسولی ملاعلی، شیخ محمّد کبیر و شیخ محمّد صغیر به تحصیل پرداخت. مشکات با دستگاه های موسیقی ایرانی آشنا بود. او در خواندن آواز مهارت داشت و به اجرای تصانیف استاد تاج اصفهانی و قمرالملوک وزیری پرداخت.

ملّا قاسم تویه درواری

عالم و مبلغ برجسته و معاصر ناصرالدّین شاه قاجار، وی در یک سفر تبلیغی به تهران در حضور ناصرالدّین شاه جمله سیّدالشهدا (ع) «هل من ناصر ینصرنی» را خواند. ناصرالدّین شاه از این ظرافت خوشش آمد و هدایایی برای وی به تویه دروار فرستاد . ساخت حسینیه ملّا قاسم در تویه دروار از فعالیتهای اوست.

محمّد ملک جعفریان

فرزند حسین علی متولد آذر 1347 ش روستای دروار دامغان ، شهادت 22 دی 1365 در شلمچه.

محمّد ملک جعفریان  دوره ابتدایی و راهنمایی را در روستای دروار گذراند .آنگاه در 62 ش به حوزه علمیه دامغان رفت و در دوران دفاع مقدس در جبهه ها حضور یافت و در تیپ 3 قائم(ع) تک تیرانداز و کمک تیر بارچی بود.

وی بر اثر اصابت ترکش به درجه رفیع شهادت نائل آمد و در روستای دروار به خاک سپرده شد.

مهدی بن علی نقی تویه درواری

فرزند علی نقی، وی در تویه دروار دامغان می زیست و از کاتبان نسخ خطی بود .او در 1320ش کتاب معالم الدّین اثر حسن بن زیدالدّین عاملی را به خط نسخ نگاشت. این کتاب در مجموعه نسخه های خطی حسینیه حضرت ابوالفضل (ع) دامغان موجود است.

خلیل الله نورا دامغانی

معروف به ملّا خلیل، وی از علمای وارسته و زاهدی بود. پس از کسب مدارج علمی به هدایت و ارشاد مردم پرداخت. همچنین در کشاورزی مشوق و راهنمای مردم بود. پس از درگذشت در امامزاده جبرئیل به خاک سپرده شد.

محمّد علی نورا دامغانی

فرزند خلیل الله، یکی از مجتهدین و علمای دامغان بود . او به مکّه سفر کرد و با دعوت علمای آذربایجان بازگشت. او چند سال در حوزه علمیه زنجان و سپس در قزوین ریاست حوزه را بر عهده گرفت. آنگاه رهسپار شاهرود شد. مدتی آنجا به تدریس پرداخت. نورا رساله ی قنواتیه را نگاشت. همچنین خط زیبای او در زیارتنامه ای در حرم امامزاده مطّهر دشتبو موجود است.

نور محمّد وحید نورا دامغانی

فرزند خلیل ، متولد تویه ، 8 ربیع الاول سال 66 ق .

معروف به آخوند دامغانی، تحصیلات حوزوی و علوم متداول را نزد پدرو عمویش ملّا هدایت الله آموخت. آنگاه برای ادامه تحصیل به مشهد رفت. و چندی بعد به وطن بازگشت. او به سبب درگیری با خان ها مجبور به ترک وطن شد و سپس در حوزه علمیه شاهرود اقامت گزید و به تدریس اشتغال یافت. نورا بار دیگر به مشهد رفت و در منطقه ییلاقی طرقبه اقامت گزید و به ترویج معارف اسلامی پرداخت.

او در سال65 برای زیارت رهسپار نجف و خراسان شد و سپس به زادگاهش بازگشت و پس از درگذشت درجوار سیّد جبرئیل ابن سیّد عمادالّدین به خاک سپرده شد.

او چهار پسر داشت که در کسوت روحانیت بودند.


- جهت ارسال نظر نوشتن نام ، ایمیل و وبلاگ ضروری نمی باشد .
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی همچنین نظرات ارسالی غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط با مطلب منتشر نمی‌شوند .
- نظرات منتشر شده در این پایگاه صرفا بیانگر دیدگاه کاربران می باشد .