خانه > دهستان تویه دروار > مشخصات کلی دهستان تویه دروار

مشخصات کلی دهستان تویه دروار

//
امکان درج نظر وجود ندارد

مشخصات کلی دهستان تویه دروار

ارتفاع از سطح دریا: 1490متر. تعداد خانوار: 450 . کوه ها : سرخ کوه، سفید کوه، میلاد کوه، اسناور، اورس و… . رودخانه های فصلی : شورو، دریان، درج، گیوتنگه ورودبار. گیاهان دارویی و بومی : خاکشیر، پونه، گاوزبان، بومادران، کتیرا، اریژه و… .

اسامی روستاها : صح،دروار،تویه،دشتبوه و دهخدا.

جانوران بومی : روباه، کبک، تیهو، گرگ، شغال، خرگوش، قوش، عقاب، آهو،کل، بز، قوچ، میش و… .

دهستان تویه دروار، منطقه ای که وجود آثار باستانی ای چون آثار آتشکده و گورهای زرتشتیان و قلعه های مستحکم و رازآلود وکمی این سو تر تاریخ که بیایم، وجود درختان تنومند و سالخورده چناروآثار آسیابهای متعدّد قدیمی ساخته شده با سنگ و ساروج درآن و فرهنگ اصیل با “گویش ویژه اکنده ازواژگان اصیل وافسانه ها و داستانها و مثلها ی مردمان آن ” و.. یاد آور فرهنگ با شکوه بهی دینان و آزاده مردان سرزمین آزادگی ایران است. که به وضوح مجاورت تمدّن شگفت اشکانیان و پایتخت آنها صددروازه، این شهر افسانه ای گم شده در تاریخ را به یاد می آورد. روستایی که در طول تاریخ، مادرانه با بخشندگی و مهربانی و پایداری، مردمانی بی تکلّف و بی آلایش ، با مروّت و با خدا و با تلاش و بعضاً عارف و عالم فاضل پرورانده است واز پستانهای چشمه وقنات و از شیره جان خود صبورانه و کریمانه برای ایشان و باغها و دامهایشان روزی فراهم نموده است و با نیکوخویی در کنار همسایگان نیکویش دربخش امیرآباد(25 کیلومتری) شهرستان دامغان (57 کیلومتری ) استان سمنان (80 کیلومتری)سالیانی دراز را سپری کرده است. اگرچه اکنون در عین بالندگی و برازندگی از ناملایمات روزگار خسته شده و دچار برخی محرومیتها گشته امّا ذخایر مردمی، علمی، استعداد طبیعی و ساختاریش، نوید دهنده شکوفایی و بازیابی شکوه تمدنیش در چشم انداز زمانی نزدیک است. همانند چشم انداز فیزیکی کنونی او که زیبایی تناسب و ترکیب دشت، کوه، درّه، چشمه ها، باغات سرسبز و خانه های کهنه و نو اش ، فرح افزای روح و جسم آدمی، این نورچشمی آفرینش و آفریدگارش است و چنان که از قلم مصّر نویسنده بر می آید.

برگرفته از وبلاگ toodarvar.blogfa.com


- جهت ارسال نظر نوشتن نام ، ایمیل و وبلاگ ضروری نمی باشد .
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی همچنین نظرات ارسالی غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط با مطلب منتشر نمی‌شوند .
- نظرات منتشر شده در این پایگاه صرفا بیانگر دیدگاه کاربران می باشد .