خانه > مشاهیر > مشاهیر دهستان تودروار بخش اول

مشاهیر دهستان تودروار بخش اول

//
امکان درج نظر وجود ندارد

شرح احوال مختصری از هر یک از مفاخر و مشاهیر تویه دروار که از منابعی معتبر گرد آوری شده، که در ادامه مطلب می آید. به راستی وجود ستارگان فروزان دینی و علمی و فرهنگی متعدد در این سرزمین بسیار جالب و آشنایی با زندگی آنها آموزنده است . امیدوارم که شرح احوال پدران و بزرگانمان را بخوانیم و با الگوپذیری از تلاش و پشتکارشان راهشان را ادامه دهیم.

شیخ صفرعلی امیر فخری دامغانی

عالم دینی صده 14 ق. وی اجازاتی از عبدالکریم زنجانی و سیّد ابوالحسن نجفی و سیّد ابوالحسن موسوی اصفهانی دریافت کرد. او مدت بسیاری در تویه دروار به تبلیغ و ارشاد پرداخت. خاندان امیرفخریان منسوب به اوست.

محمّد تقی پورالشریعه

فرزند ابوطالب، فوت 22/8/1308 ش.

عالم دینی صده های 13 و 14. وی در نجف به تحصیل پرداخت و از محمّد هادی بروجردی جایزه های متعدد دریافت کرد . فرزندانش محمّد جعفر و ابوطالب در کسوت روحانیت بودند.

محمّد جعفر پورالشریعه

فرزند محمّد تقی، متولد روستای صح.

عالم دینی صده 14. وی مقدمات علوم دینی را خواند و سپس به وعظ وخطا به پرداخت. او در بیان اخبار و روایات اهل بیت تسلط بسیار داشت.وی پس از درگذشت در مشهد به خاک سپرده شد.

ملّا ابوطالب پورالشریعه

فرزند محمّد تقی ، متولد روستای صح.

«عالم دینی صده 13 ش . وی در مبارزات برای ملی شدن صنعت نفت ازطرفداران آیت الله کاشانی و دکتر مصدق بود ودر کنار مبارزین انقلابی بزرگ با رژیم ستمشاهی سالها مبارزه کرد و مدتی نیز به این علت زندانی و یا حتی در بلاد دور در تبعید بود. وی وجوهات را از مردم دریافت می کرد و درآشنایی با ادعیه و معارف دینی وعرفانی تبحّر داشت. و زمینی را نیز در روستای صح وقف نمود. او در اواخر عمر به کسوت درویشی در آمده بود و در روستای صح درگذشت.  »

عبدالرحمن رستمیان

فرزند کرم، متولد روستای تویه در 14/1/1339 ش.

تحصیلات مقدماتی را در دامغان و تهران گذراند. آنگاه در سال 1371ش دوره دکتری پزشکی عمومی را در دانشگاه تهران سپری کرد. در 1374ش مدرک تخصصی را طی و در سال 1382 ش مدرک فوق تخصص روماتولوژی را  از دانشگاه تهران دریافت نمود.

عناوین و مسولیتها : رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) تهران، رئیس دانشکده علوم پزشکی تهران، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و همکاری با جهاد سازندگی کمیته عمران وراهسازی روستاها.

اسحاق علی رستمیان

وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در 140 سالگی درگذشت .او در خصوص شرح حال حاج شیخ خلیل الله سخن  گفت.

علی اکبر سلطانی

فرزند محمّدرضا، متولد مشهد 1312.

شیخ علی اکبر سلطانی عالم دینی صده 14. وی  مقدمات علوم دینی را در مشهد نزد حضرات آیات شیخ میثم مهدوی نیشابوری، محمّد مدنی گنابادی، ادیب نیشابوری، شیخ  کاظم مهدوی دامغانی، میرزا جواد آقا تبریزی فرا گرفت. در سال 1338 ش به روستای تویه وارد شد و به تبلیغ و اقامه نماز جماعت پرداخت. شهید محمود سلطانی فرزند او بود.


- جهت ارسال نظر نوشتن نام ، ایمیل و وبلاگ ضروری نمی باشد .
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی همچنین نظرات ارسالی غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط با مطلب منتشر نمی‌شوند .
- نظرات منتشر شده در این پایگاه صرفا بیانگر دیدگاه کاربران می باشد .