خانه > مشاهیر > مشاهیر دهستان تودروار بخش دوم

مشاهیر دهستان تودروار بخش دوم

//
امکان درج نظر وجود ندارد

علی اکبر صدر زاده دامغانی

متولد دروار.

وی تحصیلات مقدماتی علوم دینی را در دامغان گذراند و سپس مشهد رفت و دروس سطح  را نزد حضرا ت آیات مهدوی دامغانی و حلبی فرا گرفت. او درس خارج فقه و عرفان را نزد حضرت آیت الله مهدوی میرزا مهدی غروی اصفهانی آموخت. وی در دوران دفاع مقدس به جبهه رفت و در تهران  به اقامه جماعت و تبلیغ دین پرداخت. پس از درگذشت در مشهد به خاک سپرده شد.

حسین فولادیان

فرزند تقی، متولد صح ، 1304ش.

وی شکسته بندی و رگ شناسی را نزد استاد علی خسروپور فرا گرفت. نزدیک به 20سال است که به این حرفه اشتغال دارد و برای معالجه از مکان های متعدد مثل ایران، دبی، آلمان و … مراجعه کننده دارد. وی مدتی به باغداری و کشاورزی مشغول بود و در احداث مسجد و حسینیه همکاری داشت.

علی اصغر کلانتری

فرزند یعقوب، متولد روستای تویه به سال 1314 شمسی .

درگذشت: سمنان 8/8/1377 ش.

وی تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش گذراند. آنگاه مقدمات علوم حوزوی را در مدرسه منصّم ، در مسجد قدیمی و مدرسه  موسوّیه و مطلب خان دامغان نزد حجت الاسلام شیخ علی اکبر وحید و شیخ محمدرضا خدایی قرار گرفت. سپس به حوزه علمیه مشهد رفت و از محضر استادان آنجا بهره برد. چندی بعد برای تبلیغ به تهران سفر کرد. او با درخواست آیت الله شیخ عباسعلی مدّتی با جامعه ی تعلیمات اسلامی همکاری کرد و به تشویق شهید باهنر در مجامع علمی به تدریس پرداخت، سپس با تقاضای علمای منطقه به سمنان انتقال یافت و به وعظ و خطابه و تبلیغ معارف اسلامی پرداخت، همچنین به تدریس در دبیرستان های سمنان مشغول شد.

او اجازه و گواهی بلوغ به مرتبه اجتهاد از آیت الله ملّا صالح مازندرانی دریافت کرد. که به تایید اخذ تبلیغات و مدیریت حوزه علمیه قم رسید،  پس از درگذشت کلانتری شیخ عالمی به پیکر او نماز خواند و در روستای تویه در جوار نظام الدین سیّد الزّاهد میر جبرئیل به خاک سپرده شد.

حسن رضایی کلانتری

فرزند علیرضا ، متولد روستای تویه ، حدود 1290ش

وی در منطقه کیاسر مازندران به تجارت مشغول شد او در بهار به جمع آوری گیاهان دارویی پرداخت در معالجه به روش سنتی فعالیت داشت کلانتری سی سال پیش با روزنامه کیهان در مورد بیماری سرطان گفتگویی داشت که به چاپ رسید . وی پس از درگذشت در کیاسر مازندران به خاک سپرده شد.

علی اصغرکلانتری رضایی

فرزند علی رضا، متولد روستای تویه  1293 ش.

در گذشت 1375 ش.

وی صاحب کارخانه های پنبه سازی و شالی کوبی در ساری بود او مسولیت هیات عزاداری دامغان را در ساری بر عهده داشت و هزینه برگزاری مراسم را می پرداخت کلانتری با همکاری مردم حسینیه تویه دروار ساری را بنا کرد .

محمد رضا کوثری

متولد تویه .در حوزه علمیه مشهد به تحصیل پرداخت و مدارج حوزوی راسپری کرد سپس به دعوت گروهی از زائران امام رضا (ع) به لنگر هزارجریب مازندران رفت و به تبلیغ پرداخت و پس از درگذشت و در امامزاده میر سیّد علی (ع) در لنگرهزار جریب به خاک سپرده شد.

محمّد حسین سلیمان تویه درواری

نسخ نویس سده سیزدهم قمری وی در 1267 ق کتاب نحفۀ الاشراف تألیف محمّد دامغانی را به خط نسخ کتابت کرد. این کتاب در مجموعه نسخه های خطی کتابخانه شخصی حجت الاسلام سید مسیح شاهچراغی موجود است.


- جهت ارسال نظر نوشتن نام ، ایمیل و وبلاگ ضروری نمی باشد .
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی همچنین نظرات ارسالی غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط با مطلب منتشر نمی‌شوند .
- نظرات منتشر شده در این پایگاه صرفا بیانگر دیدگاه کاربران می باشد .