خانه > موضوعات آزاد > شين مثل شريعتي

هوالمحبوب

29 خرداد ماه سال روز درگذشت بزرگ مردی است ، که نسل های اول و دوم بیشتر او را با نام “معلم شهید” می شناسند .
نام دکتر علی شریعتی درون ذهن من با نام کتابخانه مسجد روستای دروار (کتابخانه علامه) پاتوق غروبهای تابستان ایام نوجوانی ام گره خورده است .
هنوز پس از گذشت 20 سال لذت داستانهای استاد محمود حکیمی كه در اين كتابخانه كم نبود ، از یادم نرفته است .
ولی در میان کتابهای کتابخانه ، کتابهائی را با جلد قهوه ای کم رنگ می دیدم که صفحه اولشان مهر ” اهدائی ابوالحسن ناصحی به کتابخانه مسجد دروار”درج شده بود
بعدها که به خودم اجازه ورق زدن این کتابها را دادم ، احساس می کردم با اینکه غالبشان سخنرانی دهه هاي 40 و 50 دکتر است ، چقدر نثر تازه ای دارد و چه هنرمندانه عطش بسیار من از ابهامات بزرگ و کوچک مسائل دینی و اعتقادی را فرو می نشاند .
افراد تحصیل کرده ای که در زمان پیش از انقلاب ، اهل درد و مطالعه بودند ، به خوبی با ارزشهای دکتر شریعتی آشنا هستند .
شریعتی کسی بود که در دوران سیاه اختناق با سخنرانی ها و کتابهائی که از او انتشار یافت (هر چند هر سخنران و نویسنده ای بدون اشکال نخواهد بود) توانست قشر وسیعی از جوانان پاک ضمیری که به دنبال دینداری بودند را جذب کند و به طور همزمان در 3 جبهه ، مبارزه ای را آغاز کرد :
– رژیم پهلوی
– مارکسیست های دو آتشه و التقاطیون مذهبی
– متحجرین و انجمن حجتیه

از همان زمان کینه دکتر شریعتی به دل هر 3 گروه یاد شده ماند و در دانشگاهها شاهد تخریب شخصیت این بزرگوار بودیم
شاید بهترین عامل خلع سلاح ایدئولوژیک مجاهدین خلق و فدائیان و … کتب دکتر شریعتی بود
البته نمی خواهم منکر ارزشمندی سخنرانی ها و کتب دیگر بزرگان بشوم ولی برقراری ارتباط با جوانان و نفوذ در اندیشه آن ها تخصص این جامعه شناس مسلمان برجسته بود
من فکر می کنم هیچ گاه دشمنان دکتر شریعتی از مبارزه با او منصرف نشده و اینک پس از سالها گذشت از فقدان این دانشمند گران مایه باز هم سعی خواهند کرد ، با تخریب شخصیت و اندیشه های او ، گذشته محو شده خود را احیا کنند و رنگ و لعابی تازه ببخشند .
شاید اخیرا” شما هم پیامکهائی که اساسا” از مضمون ضعیفی برخوردار بوده و به دکتر شریعتی نسبت داده شده را دیده باشید .
اینک هجوم وسیع در مورد دکتر شریعتی و اینکه نام این بزرگوار دستمایه لطیفه های بی مایه و بی محتوا قرار گرفته نگران کننده است
در هر صورت باید بدانیم که سخنان دکتر شریعتی جمله جمله با فکر و اندیشه بوده و پر مغز و بامعناست ولو اینکه مورد نقد و یا اشتباه باشد .


- جهت ارسال نظر نوشتن نام ، ایمیل و وبلاگ ضروری نمی باشد .
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی همچنین نظرات ارسالی غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط با مطلب منتشر نمی‌شوند .
- نظرات منتشر شده در این پایگاه صرفا بیانگر دیدگاه کاربران می باشد .