خانه > مذهبی > خلاصه ای از واقعه حره

خلاصه ای از واقعه حره

//
امکان درج نظر وجود ندارد

قیام حره سه روز مانده به پایان ذی الحجه سال 63 ق اتفاق افتاد .

گروهی ازمدینه به همراه عبدالله بن حنظله از مدینه به شام رفتند و پس از بازگشت گزارشی از مفاسد یزید و دستگاه حاکمه ارائه دادند و اعلان برائت کردند و مردم را به مبارزه با آنان فراخواندند.

عبدالله بن حنظله و عبدالله بن مطیع رهبران مهاجر و انصار و معقل نیز فرماندهی تیره های مختلف مهاجران غیر قرشی ، فرماندهی سپاه مدینه را در مقابل سپاه شام بر عهده داشتند .

شهادت امام حسین (ع) ، کشتار اهل بیت و گزارش گروه نمایندگی مدنیها از دربار و دستگاه یزید و آگاهی مردم از فساد و فحشای دستگاه حاکمه مهمترین زمینه ها قیام مردم مدینه علیه امویان در سال 63 ق بود .

آنان در آغاز قیام عثمان بن محمد بن ابی سفیان ، والی مدینه را از شهر بیرون راندند و با پیوستن به حکومت خود مختار زبیریان در مکه علم مبارزه بر افراشتند .

طولی نکشید سپاه شام به فرماندهی مسلم بن عقبه ، مدینه را به محاصره در آورد و با شدت عمل و کشتار فراوان در منطقه حره در کناره مدینه ، قیام مردم مدینه را سرکوب کرد و پس از پیروزی ، جان ، مال و ناموس اهل مدینه را برای سه روز برای سربازان شامی مباح گردانیدند…

منبع : تاریخ خلیفه بن خیاط و تاریخ تشیع


- جهت ارسال نظر نوشتن نام ، ایمیل و وبلاگ ضروری نمی باشد .
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی همچنین نظرات ارسالی غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط با مطلب منتشر نمی‌شوند .
- نظرات منتشر شده در این پایگاه صرفا بیانگر دیدگاه کاربران می باشد .