خانه > مطالب پیشنهادی > در احوالات تعزیه خوانی صح

در احوالات تعزیه خوانی صح

هرساله به مناسبت ایام عزاداری ، میهمان امام حسین (ع) در روستای صح می شویم به این امید که از نزدیک شاهد رسوم سنتی عزاداری و هم چنین شاهد نمایش سنتی – فرهنگی تعزیه خوانی باشیم . نمایشی که سینه به سینه همواره به نسل جدیدی منتقل یافته ، اما هرسال که می گذرد نفش تعزیه در این روستا کمرنگ و کمرنگ تر می شود و یا بهتر است بگویم : کمرنگش می کنند ! همان هایی کمرنگش می کنند که هنر و آمادگی تعزیه خوانان را نادیده می گیرند و به شوق روستاییان برای برپایی تعزیه توجه نمی کنند و حاضرند وقت عزاداری را به هر نحوی بگذرانند تا تعزیه خوانی اجرا نشود ! یا اجرا نشود و یا آن قدر دیر اجرا شود که مردم دیگر وقتی برای دیدنش نداشته باشند درصورتی که رهبر فرزانه مان همواره به برپایی این نمایش تاکید داشته اند .

تعزیه، نمایش مجسم صحنه های کربلاست –تعزیه ی طفلان نمایش مجسم مظلومیت خانواده ی مسلم بن عقیل است و تعزیه ی عباس (ع) نمایش مجسم رشادت های ایشان – اما همانگونه که دیدیم تعزیه ی طفلان که قرار بود برپا شود نشد و تعزیه ی عباس (ع) هم در دقایق آخر تصمیم به اجرایش گرفتند مگر نه اینست که چند سال پیش وقتی تعزیه عباس اجرا نشد یکی از اهالی روستا خواب دید که در آن از اجرا نشدن تعزیه گله کرده بودند؟

تلاش برای کمرنگ کردن نقش تعزیه ضربه به فرهنگ عزاداری خود روستا می زند و گرنه سینه زنی و زنجیرزنی همه جا اجرا می شود و آن چیزی که وجه تمایز در بین عزاداری ها ایجاد می کند – برپایی تعزیه ست – میراثی که از نسل های قبل به جا مانده و جایش را در شناسنامه ی محرم صح، تثبیت کرده است – این بی توجهی ها در صورتی صورت می گیرد که بهترین نسخه های تعزیه را شهرستان دامغان دارد اما حیف که بهترین نسخه ها را به همراه بدترین نوع توجه ها داریم – ما می توانیم از وقتی که برای عزاداری داریم به بهترین نحو استفاده کنیم و به همه ی برنامه ها طوری زمان بدهیم که نه همه ی وقتمان را تعزیه بگیرد نه سینه زنی و نه حتی پذیرایی – با یک برنامه ریزی درست می توان راه را برای برپایی همه ی این ها باز کرد – همه ی این ها از تشکلات موجود در روستا انتظار می رود این تشکل ها هستند که باید برای برپایی تعزیه در وقت مناسب از خود تلاش نشان دهند نه اینکه هرساله تعزیه خوانان با بی توجهی آن ها روبه رو شوند که هرچه توجه بیشتر شود انگیزه آن ها نیز برای بهتر به نمایش کشیدن تعزیه بیشتر می شود و این خود باعث می شود که نسل جدیدی از تعزیه گذاران در روستا به وجود بیاید و این سنت همیشه ماندگار شود و بدانیم که این دست به دست هم دادن باعث ارتقای سطح فرهنگ عزاداری خود روستا می شود. . .

امید است که قدر این میراث را هر سال به نسبت سال پیش بیشتر دانسته و داشته هایمان را گرامی تر بداریم.


- جهت ارسال نظر نوشتن نام ، ایمیل و وبلاگ ضروری نمی باشد .
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی همچنین نظرات ارسالی غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط با مطلب منتشر نمی‌شوند .
- نظرات منتشر شده در این پایگاه صرفا بیانگر دیدگاه کاربران می باشد .