خانه > گردشگری > توریسم مذهبی

توریسم مذهبی

گردشگری مذهبی:
دراین نوع گردشگری افرادی را شامل می شود که به منظور دیدار از اماکن مقدس یا انجام دادن امور مذهبی مسافرت می کنند. میلیون ها مسلمان به عربستان سفر می کنند، مسیحیان به واتیکان یا کلیساهای مقدس، بودائیان به بنارس و برهمائیان به لهاسا سفر می کنند و… شاید بتوان گفت در ایران این نوع گردشگری بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده است. سالانه ۱۵ میلیون نفر از ایرانیان تنها به شهر مشهد که یکی از امامان مقدس شان در آنجا دفن است سفر می کنند. این شهر در شمال شرقی ایران قرار دارد. همچنین سفر به مکه، کربلا، نجف، دمشق، مدینه از بیشترین اقبال در نزد ایرانیانی که به خارج از کشور سفر می کنند برخودار است. تقریباً اکثریت ایرانیان آرزو دارند در عمر خود حداقل یک بار از این اماکن را زیارت نمایند. آنها معتقدند این امر از نظر معنوی آنها را به میزانی از رضایت قلبی می رساند.
براساس اعلام سازمان اوقاف و امور خیریه بیش از 8000 امامزاده در ایران وجود دارد که از این بین 500 امامزاده بیشتر از سایرین مورد توجه عموم مردم قرار دارند یا این که مردم آنها را می شناسند. یکی از دلایل مهم مهاجرت امام زاده ها به ایران، به ولایت عهدی امام هشتم و سکونت ایشان در طوس بر می گردد. این مهاجرت به نوعی نقطه عطف مهاجرت به نوعی نقطه عطف مهاجرت فرزندان و نوادگان امام موسی کاظم به ایران محسوب می شود و مسیر طوس نیز یکی از مهم ترین اماکنی است که همواره محل تردد امام زاده ها بوده است. در هر صورت با گذشت زمان امام زاده ها و قبور سادات به بخش مهمی از فرهنگ اسلامی – ایرانی تبدیل شده است و هم اکنون حتی قبور آنها خود به مهم ترین مرکز تجمعات اجتماعی جامعه ایران و باز تولید مراسم های مذهبی – آئینی تبدیل شده است. به عنوان نمونه برگزاری مراسم قالیشوران در مشهد اردهال مهر ماه هر سال به یکی از مهم ترین سنت های آئینی ایران تبدیل شده است یا مراسم علم واچینی در شاه شهیدان از دیگر مراسمی است که همه ساله بسیاری از افراد بومی و غیر بومی را بسمت خود می خواند. (روزنامه جام جم، مریم چهاربالش 23/12/89 صفحه 12)
حجت کلانتری


- جهت ارسال نظر نوشتن نام ، ایمیل و وبلاگ ضروری نمی باشد .
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی همچنین نظرات ارسالی غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط با مطلب منتشر نمی‌شوند .
- نظرات منتشر شده در این پایگاه صرفا بیانگر دیدگاه کاربران می باشد .