خانه > تاریخی > تقاضای مردم تویه دروار برای الحاق به دامغان در سال ۱۳۲۸ به جهت ظلم باصری ها

تقاضای مردم تویه دروار برای الحاق به دامغان در سال ۱۳۲۸ به جهت ظلم باصری ها

imagesتقاضای مردم تویه دروار برای الحاق به دامغان در سال ۱۳۲۸ به جهت ظلم باصریها که گویای شرایط اجتماعی اقتصادی آن زمان در تویه دروار است:
قومی که در نزد مردم به باسوری و پاسوری معروف بوده اند ، از روستایی به نام (باصر)در مرو دشت شیراز کوچ کردند و به قومس آمدند . عده ای از آنها در نواحی نزدیک تویه دروار(دوزهیر)ساکن شدند و در روستاهای اطراف اقدام به راهزنی وغارتگری می کردند و از طرفی خود را نائب الحکومه برای اخذ مالیات از روستاهای اطراف می دانستند . به طوری که مردم تویه دروار ، خور ، بیابانک ، جندق تقاضایی برای پیوستن به دامغان داشتند که محتوای نامه گویای بخشی از شرایط اجتماعی وسیاسی واقتصادی ان زمان تویه دروار است که در ادامه می آید.
از نظر موقعیت ژئوپلیتیکی منطقه قومس از اهمیت زیادی برخوردار بود زیرا از یک سو کوه های اطراف و درّه های سرسبز وحاصل خیز و پرآب قومس به عنوان مثال : تویه دروار ، شهمیرزاد ، چشمه علی دامغان ، شاهرود و بسطام چشم انداز وسیعی را پیش روی این گروه ها می گذاشت وجای مناسبی برای پناه گرفتن وجنگیدن بود و از سوی دیگر وجود کویرها و بیابان های مرکزی ایران منطقه مناسبی برای گریز از دشمن به شمار می رفت .
اختلاف شدیدی بین شهرهای دامغان ، شاهرود ، سمنان ، طبس ویزد برسر مرزها و روستاها وجود داشت که خود زمینه را برای فعالیت گروه های ناراضی فراهم می کرد وقدرت تصمیم گیری از مردم گرفته شده بود و ناچار به تهران شکایت می کرند، چنانکه به شرح نامه پیوست مردم تویه دروار ، خور وبیابانک وجندق که با دامغان ارتباط بیشتری داشتند طالب پیوستن به دامغان بودند .

اداره محترمه کل عایدات داخلی مستقیم :
محترما در جواب مرقومه نمره ۱۳۲۸۵ مورخ ۲۳ خرداد راجع به ضمیمه شدن مالیات جندق و تویه دروار به اداره مالیه دامغان معروض میدارد راجع به جندق وبیابانک نظرات خود را ضمن معروضه نمره ۷۵۰ مورخ ۱۷ خرداد عرض و درالحاق جندق وبیابانک به مالیه دامغان موافقت نموده است . از بابت تویه دروار ، هم از نقطه نظر اینکه فاصله ی آن مطابق با شرح زیر نسبت به مالیه سمنان چهار فرسخ کمتر واز طرفی تویه دروار و خرید وفروش امتعه و مصالح نجاری قریحه مزبور در دامغان می باشد و به مناسبت اینکه مطالب از امور شرعی وعرفی آنها به نحوی که فعلا هم معلوم است به محاکم دامغان مراجعه و تصویب می شود بدیهی است وسایل پرداخت مالیات در دامغان جهت مؤدیان اسهل و ازطرفی هم وصول آن به وسیله ی مأموران آن اداره عملی خواهد بود و این اداره می تواند مالیات تویه دروار را با پرسنل فعلی وصول نماید ولی از بابت جندق وبیابنک به علت بعد مسافت احتیاج به یک نفر تحصیل دار خواهد داشت که ممکن است مأمور آن نقطه را هم از مالیه سمنان به مالیه دامغان انتقال دهند .
رئیس مالیه دامغان = احمدی
به طوریکه سرانجام دولت با ارسال بازرس وکشیدن نقشه منطقه با پیوستن مناطق فوق به دامغان موافقت کند .


- جهت ارسال نظر نوشتن نام ، ایمیل و وبلاگ ضروری نمی باشد .
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی همچنین نظرات ارسالی غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط با مطلب منتشر نمی‌شوند .
- نظرات منتشر شده در این پایگاه صرفا بیانگر دیدگاه کاربران می باشد .