خانه > گردشگری > تعاونی های توریستی

تعاونی های توریستی

//
امکان درج نظر وجود ندارد

یکی از بخشهای مهم اقتصادی استان‏ مازندران، جهانگردی است که سهم‏ بسزایی در رشد و توسعه اقتصادی آن‏ دارد. با افزایش حجم افزودهء سرمایه‏گذاری در این قسمت و فعالیتهای‏ همه جانبه‏ای که برای توسعه گردشگری‏ به کار می‏رود، هر روز و به‏ طور همه‏ جانبه‏ای مورد پذیرش روزافزون مردم‏ قرار می‏گیرد. از اینرو، ضروری است که‏ مقادیر زیادی از منابع‏ انسانی و مالی صرف‏ اینگونه درآمد ملی یعنی‏ گردشگری شود، تا بتواند منجر به رشد و توسعه‏ استان و در نهایت کشور شده و کشور را از وابستگی اقتصادی به یک‏ منبع درآمد به دور دارد. 

امروزه، در اکثر ممالک پیشرفته و حتی در کشورهای آسیایی بویژه هند، تعاونیهای توریستی نقش مهمی را در توسعه ملی این کشورها از تعاونی‏های توریستی‏ به عنوان ابزاری مهم و تأثیرگذار در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور سود برده و توانسته‏اند از طریق تشکیل و گسترش این نوع تعاونی‏ها، به ایجاد فرصتهای شغلی برای مردم منطقه از یک‏ طرف و کسب درآمد ارزی و توسعه‏ اقتصادی ملی از طرف دیگر اقدام نمایند.

کشور ایران نیز دارای جاذبه‏ها و اماکن‏ توریستی زیادی به‏ ویژه در استانهای‏ شمالی کشور می‏باشد. استان مازندران با برخورداری از طبیعت زیبا و چشم‏نواز، جنگل، دریا، اماکن فرهنگی و ابنیه‏ تاریخی، از پتانسیلهای زیادی برای توسعه‏ توریسم برخوردار است که می‏توان با تشکیل تعاونی‏های توریستی به عنوان‏ سازمانهای مردمی و دموکراتیک نهایت‏ استفاده را از این پتانسیلها نمود. البته این‏ امر نیازمند برنامه‏ریزی صحیح و اصولی‏ از سوی مسؤولان و دست‏اندرکاران امور تعاونی‏ها و جهانگردی می‏باشد.

تعاونی‏های توریستی با هدف کلی‏ کمک به توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی عمل می‏نمایند. بر این مبنا اهداف ویژه و اختصاصی این نوع‏ تعاونی‏ها را می‏توان براساس قانون بخش‏ تعاونی جمهوری اسلامی ایران به شرح‏ ذیل بیان نمود:

 1_ ایجاد اشتغال و گسترش فرصتهای‏ شغلی برای مردم مناطق توریست‏پذیر و در نتیجه آن افزایش درآمد مردم مناطق‏ موردنظر.

2_ قرار دادن وسایل و امکانات کار برای همه به منظور رسیدن اشتغال‏ کامل.

3_ ادغام مدیریت و سرمایه و در اختیار قرار دادن مدیریت شرکت در دست اعضای آن.   

4_ سهیم نمودن اقشار مختلف جامعه‏ از درآمدهای حاصله از توسعه فعالیتهای‏ گردشگری. 

5_ ایجاد زمینه برای بهره‏برداری‏ اقتصادی از قطبهای گردشگری به‏ویژه در استان مازندران.    

 6_ گسترش سرمایه‏گذاری در بخش‏ گردشگری و کمک به عمران و آبادانی‏ قطبهای گردشگری.

7_ گسترش مشارکت مردمی در فعالیتهای گردشگری و توریسم.

8_ تقویت فرهنگ کار دسته‏جمعی و مشارکت گروهی.

منبع:

حبیب پور ، کریم ، گنجی ، احمد و عنبری ،موسی (1382) . تعاونیهای گردشگری ، پدیده ای نوین در صنعت توریسم ( مطالعه موردی : استان مازندران ) . مجموعه مقالات از مجله تعاون

حجت کلانتری


- جهت ارسال نظر نوشتن نام ، ایمیل و وبلاگ ضروری نمی باشد .
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی همچنین نظرات ارسالی غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط با مطلب منتشر نمی‌شوند .
- نظرات منتشر شده در این پایگاه صرفا بیانگر دیدگاه کاربران می باشد .