خانه > تاریخی > تاریخچه قوشه (کومش یا قومش)

تاریخچه قوشه (کومش یا قومش)

//
امکان درج نظر وجود ندارد

در زمان کمبوجیه، سمنان مانند پلی سه ایالت ری، خراسان و استرآباد را به هم وصل می کرد. در دوره های بعدی نیز منطقه سمنان مورد توجه خاص حکومت های مرکزی قرار گرفت و منازعه ها و مناقشه های متعدد بر سر این منطقه بین قدرتمندان در گرفت. اشکانیان هم ایران را به هجده ایالت تقسیم کرده بودند که یکی از آنها کمیس یا قومس در نواحی سمنان و دامغان بود. از زمان سلسله طاهریان تا غزنویان نیز سمنان اهمیت خود را حفظ کرد، و از جمله مناطق شاهد انبوه کشمکشها بود. یکی از حکام معروف ایالت کومش (کمیس) در زمان غزنویان امیر اجل بختیار بن محمد، معروف به ابو حرب بختیار بود که بانی منار مسجد جامع سمنان و بقعه پیر علمدار کرمان بود. سمنان در دوران مغول، همچون سایر نقاط ایران از حملات در امان نماند و متحمل خسارات فراوان شد.

دامغان در حدود 400 سال پیش از میلاد مسیح چنان عظمتی داشت که اشک سوم و تیرداد اشکانی در سال 249 پیش از میلاد آن را پایتخت خود اعلام نمودند. این شهر تا قرن 2 میلادی اهمیت خود را حفظ کرد و مرکز ایالت بزرگ قومس بود. برخی ها طرح این شهر را به هوشنگ نسبت داده اند. این نظریه به واقعیت نزدیک تر است که مردم این منطقه در اطراف رودخانه چشمه علی که در دره کوه های شمالی جاری است اسکان یافتند و مدنیتی به وجود آوردند. چنانکه نوشته اند، نزدیک به چهارصد سال پیش از میلاد جمعی از مغان در مسیر رود سکنی گزیدند و به همین علت، نخست این منطقه ده مغان نامیده شد. دامغان مدتی پایتخت زمستانی اشکانیان بود و تا کشته شدن یزدگرد سوم، آخرین پادشاه ساسانی موقعیت خود را حفظ کرد.

عطاری (کرمانی)، عباس، تاریخ شهرهای ایران، انتشارات آسیم، چاپ دوم، 1387 صفحه 416و422

حجت کلانتری


- جهت ارسال نظر نوشتن نام ، ایمیل و وبلاگ ضروری نمی باشد .
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی همچنین نظرات ارسالی غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط با مطلب منتشر نمی‌شوند .
- نظرات منتشر شده در این پایگاه صرفا بیانگر دیدگاه کاربران می باشد .