خانه > تاریخی > آیا می دانستید

آیا می دانستید

//
امکان درج نظر وجود ندارد

آیا می دانستید که داریوش سوم آخرین پادشاه هخامنشی در مسیر فرار خود از اسکندر مقدونی برای مدتی در برخی از مناطق تویه دروار پنهان بوده است؟ و در ادامه مسیر خود از دامنه کوهای البرز فرار نموده که دو نفر از نزدیکانش به وی خیانت کرده و به جهت ترس از اسکندر در نزدیکی حاجی آباد کنونی وی را به قتل می رسانند واسکندر زمانی بر سر نعش پادشاه حاضر می گردد که نفسهای اخر را می کشیده واسکندر از مشاهده حال شاه هخامنشی متاثر شده و به وصایای وی گوش فرا داده وبه انها عمل نموده است من جمله حرمت خانواده پادشاه را نگاه داشته ودو نفری راکه به پادشاه خیانت نموده بودند به قتل رسانده است.

ایا می دانستید که اسکندر پس از قتل پادشاه هخامنشی برای فتح نواحی شمالی ایران به جهت تسریع در فتوحات، نزدیک ترین مسیر را برای عبو ر نیروهای تحت فرمان خود انتخاب و از مسیر تویه دروار(یا گیو تنگه) عبور نموده است.( نقل از کتاب تاریخ قومس)

ایا می دانستید که شاه زند (کریم خان)پس از شکست دادن ایل قاجار که در استر اباد (گرگان امروزی) اقامت داشتند وپس از قتل رئیس ایل که پدر اقا محمد خان قاجار بوده هر یک از اعضای خانواده وی را به نقطه ای تبعید نموده والبته کریم خان بنای تکریم وسازش داشته وبه همین دلیل انها را به نواحی خوش آب وهوای نزدیک مثل تویه دروار ودیباج اعزام داشته که آقا محمد خان را به همراه برخی از اعضای خانواده وی برای مدتی در تویه دروار اسکان داده است.

آیا می دانستید که مردم مازندران به مردم تویه دروار ودامغان (کامشی ) می گویند؟ واین نام برگرفته از نام قدیم دامغان (قوشه)یعنی کومش (کومه شه یا کوه مس) که معرب شده ان قومس بوده می باشد به معنای مردمی که اهل کومش هستند


- جهت ارسال نظر نوشتن نام ، ایمیل و وبلاگ ضروری نمی باشد .
- نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی همچنین نظرات ارسالی غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط با مطلب منتشر نمی‌شوند .
- نظرات منتشر شده در این پایگاه صرفا بیانگر دیدگاه کاربران می باشد .